English
شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی
دریافت RSS اخبار
اخبار سازمانی
آب و شهرنشینی پایدار .
________________________________________________________________

آب و شهرنشینی پایدار

امروزه از جمعیت 7 میلیارد نفری کره زمین ، بیش از نیمی از جمعیت در شهرها زندگی می کنند. این میزان در کشورهای فقیر و در حال توسعه بالاتر نیز می باشد. با روند فعلی رشد جمعیت در جهان ، در هر 10-15 سال 1 میلیارد نفر به جمعیت جهان اضافه شده و پیش بینی ها نشان دهنده این است که تا سال 2050 میلادی حدود 2.5 میلیارد نفر به جمعیت شهرها افزوده خواهد شد. در مقایسه با سرعت شهرنشینی در جهان ، رشد شهرنشینی در ایران سرعت بیشتری داشته به طوری که بر اساس سرشماری جمعیتی سال 1390 ، حدود 70 درصد از جمعیت کشور در شهرها ساکن می باشد.

تمرکز شدید جمعیت و تداوم روند رشد جمعیت در شهرها باعث گردیده که زیرساختارهای فعلی آب ، جوابگوی نیازها نشده و از طرف دیگر به دلیل فرسودگی تاسیسات آبی در شهرها ، میزان تلفات آب حدود دو برابر استاندارد جهانی می باشد. برای تامین آب مورد نیاز شهرها مجبور شده ایم روزبه روز به مناطق دورتر حرکت کرده و منابع آبی حوضه های دورتر را به شهرهای بزرگ انتقال دهیم که نمونه های بارز آن انتقال آب حوضه های دورتر برای تامین آب مورد نیاز شهرهای تهران ،کرج ، مشهد ، تبریز ، اصفهان ، یزد و قم می باشند. علاوه بر این توسعه اقتصادی و بالا رفتن سطح رفاه نسبی باعث گردیده که همزمان با رشد شهرنشینی، سرانه مصرف آب نیز افزایش یافته و در کنار آن ، تغییر سبک زندگی و استفاده از لوازم جدید از قبیل ماشین لباسشویی ، ظرفشویی و احداث استخر ، سونا و مواردی از این قبیل در منازل و آپارتمان ها ، میزان مصرف آب را بیشتر کرده است. در مقابل، به بحث فرهنگ صحیح مصرف آب و سایر منابع طبیعی توجه نشده است.

با توجه به محدودیت منابع آبی در کشور و به دلیل تغییرات آب و هوایی و اثرات ناشی از آن ، منابع آبی روز به روز کاهش یافته و باتداوم رشد جمعیت ، هم اینک سرانه منابع آب تجدید پذیر در ایران به کمتر از 1600 متر مکعب در سال برای هر نفر رسیده است. تا به حال سیاستهای دولت در بخش آب شرب ، توجه به مقوله تامین آب بوده است. یعنی اینکه هر چه تقاضای آب در شهرها بیشتر شده تامین آب نیز بیشتر شده است در حالی که در بحث مدیریت تقاضا و کاهش مصرف اقدامات اساسی صورت نگرفته است و این امر باعث گردیده که منابع آب مورد نیاز کلانشهرها روز به روز بیشتر شده و کشور در تامین آب مورد نیاز کلانشهرهابه ویژه در زمان های وقوع خشکسالی و فصول گرم سال با مشکلات اساسی مواجه گردیده و در مواقعی نیز با بحران روبه رو شود.راه حل اساسی برای تامین دراز مدت آب شرب در شهرها، توجه به رویکرد مدیریت عرضه و تقاضای آب ، مدیریت بهینه مصرف و حرکت به سمت استفاده پایدار از منابع آبی در شهرها می باشد. در این راستا می توان از تجارب جهانی در زمینه پیاده سازی الگوی شهرهای پایدار ، شهرهای آبی و یا شهرهای حساس به آب بهره جوییم. این گونه شهرها دارای ویژگیهای زیر می باشد:

شهروندان به منابع آب ارزش گذاشته و می دانند که حیاتشان وابسته به آب می باشد.

فرهنگ حفاظت از آب در شهروندان وجود داشته و شهروندان به مصرف بهینه آب توجه داشته و در فرایند تصمیم گیری و سیاست گذاری به ارگان ها و سازمان های ذیربط کمک می کنند.

تخلیه آلاینده ها به منابع آبی و رودخانه ها کاهش یافته و یا کاملا حذف می شود.

سیلابهای شهری جمع آوری شده و پس از تصفیه مصرف شده و در طراحی و احداث زیر ساختارهای شهری به آن توجه می شود. در این شهرها ، سیستم آب آشامیدنی و غیر آشامیدنی جدا می باشد.

 شهروندان ، سازمان های اجتماعی و غیر دولتی در کنار مسئولین امر برای حل مسائل و مشکلات مرتبط با آب با یکدیگر همکاری می کنند.

 

 

امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات
ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
۱۳۹۸ چهارشنبه ۲۹ خرداد
به پورتال شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی خوش آمدید.
جستجوجستجو
 
تصويرآمار بازديد
تعداد بازدیدکنندگان امروز ٨
تعداد بازدیدکنندگان دیروز ١١
تعداد کل بازدیدکنندگان تا امروز ٢٤٣۰۰٦
تعداد کاربران بر خط ١٢
تعداد کاربران لاگین بر خط 0
ايكننظرسنجي
Powered by DorsaPortal